Warsztaty, koncerty, jarmark i parada. 6-7 września 2014 r. zapraszamy do Torunia na Święto Piernika. Impreza, współorganizowana przez miasto i producenta toruńskiego przysmaku oraz Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne i Teatr Baj Pomorski, wraca po kilkuletniej przerwie i uczci przypadające w tym roku 250-lecie Fabryki Cukierniczej "Kopernik".
Po raz pierwszy Święto Piernika będzie imprezą dwudniową, z powtarzającymi się punktami programu. Zabawa rozpoczynać się będzie każdego dnia o godz. 11.00 i trwać aż do późnego wieczora. Głównymi miejscami wydarzeń będą Rynek Staromiejski i Muzeum Etnograficzne. Wiele zaplanowanych atrakcji będzie miało charakter edukacyjny – nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.
Na rynku stanie Piernikowy Jarmark, gdzie będzie można kupić korzenne ciastka oraz zapoznać się z tradycyjnymi rzemiosłami, nie tylko zresztą piernikarskimi. Zaplanowano pokazy czerpania papieru, garncarstwa, snycerstwa oraz dawnej mody. Młyn Wiedzy opowie na jarmarku o piernikowej chemii. Oczywiście będzie można uformować i wypiec własny piernik. Ze swoim dziełem warto przenieść się na dziedziniec ratusza, gdzie przygotowywane są warsztaty zdobienia pierników jadalnymi farbami. Będzie tam można również spróbować wykonać piernikową biżuterię i wziąć udział w tworzeniu księgi legend związanych z toruńskim ciastkiem. Gratką dla uczestników będą spotkania z piernikarzami i technologami z FC "Kopernik", którzy uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej powstawania słynnego toruńskiego przysmaku. Na scenie pod ratuszem „Mała Rewia” wytańczy piernikowe opowieści, usłyszymy Steve’a Nasha & dj-a Funktion oraz aktorów Baja Pomorskiego w filmowym repertuarze. Następnie na scenę wkroczy Toruńska Orkiestra Symfoniczna wraz z solistami. Po południu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie można posłuchać bajek, zaś wieczorem, w godz. 18.00-22.00 budynek zostanie nieodpłatnie udostępniony zwiedzającym na piernikową Noc w Muzeum.
W niedzielę od godzin południowych na Rynku Staromiejskim będzie można obejrzeć spektakle: „Szewczyk Dratewka”, „Przygody Gapiszona” i „Alicja w Krainie Czarów”. Święto Piernika włączy się też w Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tego popołudnia odbędą się również pokazy tańca ulicznego, żonglerki, zaplanowano także szereg piernikowych konkursów. Wieczorem na scenie pojawi się muzyczna gwiazda – poruszający się między funkiem, reggae, R&B, hip-hopem i muzyką soul zespół Afromental. Nie tylko jednak na rynku pojawią się atrakcje. Na dziedzińcu ratusza w niedzielę przed południem skosztować będzie można kawy z piernikiem. Muzeum Okręgowe organizuje również grę miejską „Na tropie piernika”.
Wiele z zaplanowanych piernikowych atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach – na placach zabaw przy ul. Podmurnej i Żeglarskiej.
Sporo o korzennym wypieku można będzie dowiedzieć się z wystaw. Na ogrodzeniu dawnej fabryki pierników Gustawa Weese przy ul. Strumykowej, gdzie mieścić się ma oddział Muzeum Okręgowego w całości poświęcony pachnącemu symbolowi miasta, pokazana zostanie wystawa planszowa prezentująca historię piernikarstwa toruńskiego. Odwiedzającym pokazane zostaną również plany przyszłej ekspozycji. Z kolei na ul. Szerokiej przechodnie obejrzą wystawę Fabryki Cukierniczej „Kopernik” dokumentującą jej 250-letnią tradycję.
Pierniki zaczęto wypiekać w Toruniu już w średniowieczu. Nasze miasto nie było jedynym ośrodkiem, w którym znano korzenne ciasto, ale są liczne dowody, że właśnie to przygotowywane przez tutejszych rzemieślników było szczególnie smaczne, a jego sława wykraczała poza granice Polski. Doceniali je królowie, w liście do przyjaciela wychwalał je Fryderyk Chopin, toruński przysmak uwielbiał też Jan Paweł II.
źródło: Torun.pl